skip to Main Content

Administration

Dr. Chris Harmon

Headmaster

912-721-2102

Debbie Fairbanks

Director of Admissions

(912) 721-2114

Connie Chambers

Director of Teaching and Learning

Beth Straight

Upper School Principal

912-721-2200

Jamie Bopp

Middle School Principal

Becky Knight

Lower School Principal

912-721-2141

Sarah Wright

Executive Assistant to the Headmaster

912-721-2102

Scroll to Top

Admissions and Communication

Debbie Fairbanks

Director of Admissions

(912) 721-2114

Jackie Schott

Director of Communications

Kathi Strickland

Assistant Admissions Director
Scroll to Top

Advancement

Amy Patrick

Assistant Director of Institutional Advancement

912-721-2124

Rebecca Thomason

Chief Advancement Officer

912-721-2122

Scroll to Top

Business Office

Judy Crapse

Accounts Payable

912-721-2105

Leslie Williams

Human Resources

912-721-2119

Megan Jurick

Comptroller

912-721-2222

Melissa Shuman

Billing & Receivables Coordinator

912-721-2118

Scroll to Top

Lower School

Alex Parr

Fifth Grade Teacher

Amanda Bryant

Third Grade Teacher

Amanda Ringham

Third Grade Teacher

Amy Crosby

First Grade Teacher

Amy Martin

Media Aide

912-721-2155

Amy Perry

STEAM Teacher

Amy Williams

Fourth Grade Teacher

Angie Ivey

Fourth Grade Teacher

Audrey Reynolds

Lower School Administrative Assistant

912-721-2141

Becky Knight

Lower School Principal

912-721-2141

Brenda Caruthers

Fourth Grade Teacher

Carmen McQueen

Media Specialist

Christine Wigand

Second Grade Teacher

Cindy Burnsed

School Counselor

912-721-2142

D’Shae Mineo

Before Care/After Care

Daphne Wells

Kindergarten Teacher

Delilah Hicks

Kindergarten Assistant

Faith Yaughn

Aftercare Director

912-721-2146

Heidi Harris

Aide

Jamie Bopp

3rd Grade

Jill Elton

PreKindergarten Teacher

Joan Connelly

Learning Support Center Teacher

Joanna Gearing

PreKindergarten Assistant

Julie Murphy

Nurse

Kayla Winters

5th Grade

Kelly Wells

Kindergarten Teacher

Kim Crapse

Second Grade Teacher

Kim Hayes

First Grade Teacher

Kim Porter

Technology Lab Teacher

Leigh Clemens

PreKindergarten Teacher

Leslie Hendley

PreKindergarten Assistant

Lynn Wright

Third Grade Teacher

Mandi Gunn

Kindergarten Assistant

Mary Kelley

Fifth Grade Teacher

Mary Williams

1st Grade Teacher

Meredith Graham

PreKindergarten Assistant

Michele Clayton

Kindergarten Assistant

Michelle Gant

PE Teacher

Michelle Gray

Art Teacher

Page Sellers

Second Grade Teacher

Rebecca Maish

Music Teacher

Shari Wilson

Lower School Administrative Assistant

912-721- 2140

Staci Lucas

Kindergarten Teacher

Summer Bowen

PreKindergarten Teacher

Suzette Sprinkel

Assistant Principal

912-721-2143

Tracy Brown

Fifth Grade Teacher

Whitney Eubank

First Grade Teacher
Scroll to Top

Middle School

Ashlyn Sears

Art Teacher

Barbara Lanier

Chorus & 6th Bible

Cheri Alderman

8th Grade Physical Science

Christine Holmes

7th Grade English

Courtney Walsh

Middle School Counselor

Debra Lee

Learning Support & 8th Bible

Derrick Fitzgerald

7th Accelerated Math, 5/6 Head Football Coach, Boys Lacrosse Head Coach

Donna Stembridge

Drama, Theater Production, Varsity & JV Football Sideline Cheer Assistant Coach

Ellen Ellington

Assistant Secretary

912-629-5551

Jamie Arnold

6th World History & 7th/8th Volleyball Coach

Jamie Bopp

Middle School Principal

Janet Pigott

Administrative Assistant

912-629-5552

Je’nee Hobgood

Band Director

Jenny Johnson

Media Specialist

Jessie Davis

8th Grade History

Jocelyn Driver

6th Grade Science

Julie Murphy

Nurse

Linda Bryant

Assistant Principal, Middle School

912-629-5554

Lisa Polychrones

Math Teacher

Mary Allison Oglesby

6th Grade English

Mike Hazeltine

7th Bible & 8th Grade Boys Basketball

Monica Lewis

Spanish

Ryan Carter

7th Georgia History, Head Wrestling Coach, Assistant Football Coach

Sandy Shepherd

PE, Boys Basketball Assistant Coach, Tennis Head Coach, Middle School Tennis Coach

Sherry Oddi

8th Grade Math

Stacy Daniel

8th Grade English

Terry Aultman

7th Grade Science
Scroll to Top

Upper School

Allyson Faircloth

Algebra I, Pre-AP Algebra II, Pre-AP Calculus, AP Calculus, Varsity Volleyball Assistant Coach, Varsity Girls' Basketball Assistant Coach

Amie Bautista

Administrative Assistant

Annie Baldwin

9th and 10th Grade Counselor & Head Golf Coach

912-721-2204

Anthony Broadnax

Concert Band, Music Appreciation, Chorus, & Marching Band

Beth Straight

Upper School Principal

912-721-2200

Carl Carter

Fitness & Health, Weightlifting, Team Sports, Head Baseball Coach

Catherine Smith

Learning Support Services

Cathy Royal

World History II, AP World History, AP European History

Charita Bowers

11th & 12th Grade Counselor & Varsity and JV Head Cheer Coach: Competition, Football & Basketball Sideline

912-721-2205

Cheree Edenfield

Media Specialist & Yearbook

Cindy Schretzman

Dana Richardson

Art

Dee Dee Colter

Personal Finance, Technology & Society, CAD, & Web Design, Head Boys & Girls Cross Country/ Track & Field Coach

Dianne Threat

Administrative Office Assistant

912-721-2200

Donna Stembridge

Drama, Theater Production, Varsity & JV Football Sideline Cheer Assistant Coach

Elise Mercer

Chemistry & Pre-AP Chemistry

Erik Krotz

Dean of Students, Assistant Athletic Director, Director of Soccer Operations, AP US History

912-721-5558

Glenn Warner

Bible

Jackie Wetmore

Dual-Enrollment: Pre- Calculus, Calculus, College Algebra, & Statistics

Jennifer Blair

John Gant

Girls Basketball Coach

Johnny Anderson

Fitness & Health, Weightlifting, Varsity Football Assistant Coach, JV Baseball Assistant Coach

Judith Rushing

World History II, U.S. History, & Government, 5th & 6th Girl's Basketball Coach

Julie Jones

Athletic Director & Head Volleyball Coach

912-721-2207

Julie Murphy

Nurse

Kandace Gibbs

Kevin Wetmore

Biology

Langley Meredith

AP Literature & 9th Pre-AP Literature & Composition

Leslie Sale

Spanish II & IV

Lucy Biemiller

Fine Arts Coordinator

912-721-2125

Mary Ann Dudley

Geometry & Pre-AP Geometry

Matt Oglesby

Environmental Science, Algebra II & Varsity Softball Head Coach, Varsity Baseball Head Coach

Melanie Harmon

Biology & Biology II

Patti Peebles

French

Richard Jefferson

Algebra 1 & Algebra 3

Robert Walsh

Boys' Basketball Head Coach, Weightlifting & Assistant Head Football Coach

Sarah Dressel

World History, Pre-AP World History

Sean Vandenhouten

Physics, AP Physics, & Bible

Shane Krotz

Spanish Teacher

Sharon Brown

Bible

Steven Edenfield

World History II, Psychology, Economics, AP U.S. Government

Victoria Ledford

10th Literature & Composition, Assistant Softball Coach, Middle School Softball Coach

William Bell

Technology, Assistant Football Coach
Scroll to Top

Athletics

Allyson Faircloth

Algebra I, Pre-AP Algebra II, Pre-AP Calculus, AP Calculus, Varsity Volleyball Assistant Coach, Varsity Girls' Basketball Assistant Coach

Annie Baldwin

9th and 10th Grade Counselor & Head Golf Coach

912-721-2204

Baker Woodward

Head Varsity Football Coach & Director of Football Operations

Carl Carter

Fitness & Health, Weightlifting, Team Sports, Head Baseball Coach

Charita Bowers

11th & 12th Grade Counselor & Varsity and JV Head Cheer Coach: Competition, Football & Basketball Sideline

912-721-2205

Dee Dee Colter

Personal Finance, Technology & Society, CAD, & Web Design, Head Boys & Girls Cross Country/ Track & Field Coach

Derrick Fitzgerald

7th Accelerated Math, 5/6 Head Football Coach, Boys Lacrosse Head Coach

Devin Knight

Sports Information Director

Donna Stembridge

Drama, Theater Production, Varsity & JV Football Sideline Cheer Assistant Coach

Erik Krotz

Dean of Students, Assistant Athletic Director, Director of Soccer Operations, AP US History

912-721-5558

Johnny Anderson

Fitness & Health, Weightlifting, Varsity Football Assistant Coach, JV Baseball Assistant Coach

Julie Jones

Athletic Director & Head Volleyball Coach

912-721-2207

Matt Oglesby

Environmental Science, Algebra II & Varsity Softball Head Coach, Varsity Baseball Head Coach

Mike Hazeltine

7th Bible & 8th Grade Boys Basketball

Robert Walsh

Boys' Basketball Head Coach, Weightlifting & Assistant Head Football Coach

Ryan Carter

7th Georgia History, Head Wrestling Coach, Assistant Football Coach

Sandy Shepherd

PE, Boys Basketball Assistant Coach, Tennis Head Coach, Middle School Tennis Coach

Victoria Ledford

10th Literature & Composition, Assistant Softball Coach, Middle School Softball Coach

William Bell

Technology, Assistant Football Coach
Scroll to Top

Central Services

Jeff Corona

John Williams

Kirk Mcelroy

Larry Justice

Mike Royal

Director of Central Services

Timmy Philips

Vicki Willard

Porter
Scroll to Top

Technology

Bob Ford

Technology Assistant

912-721-2128

Rick Tindol

Director of Technology

912-721-2127

Scroll to Top

Transportation

Anne Hogan

Ella Cambell

Francine Robenson

Julius Green

Transportation Supervisor

Karen Darieng

Latasha Cutter

Scroll to Top

Campus Security

Officer Watson

Bryant Watson

Director of Safety

Jasmine Allen

Scroll to Top